Jak urządzić łazienkę, by była łatwa do sprzątania?

Sprzątanie mieszkania składa się z szeregu zadań o różnym charakterze. Do najmniej lubianych i chętnie wykonywanych, acz nieuchronnych, należy przywracanie do czystości łazienki. Jeśli tylko pomyślimy o tym odpowiednio wcześnie, tzn. na etapie projektowania jej aranżacji, możemy jednak sprawić, że stanie się to bardzo proste i nie będziemy potrzebowali na to zbyt wiele czasu. Wszystko zależy od sposobu wykorzystania przestrzeni, a także zastosowania odpowiedniego rodzaju materiałów i elementów wyposażenia.

Warto dowiedzieć się, co mogą nam zaoferować sprzedawcy

Urządzanie nowo zasiedlonych bądź poddawanych gruntownym remontom wnętrz wiąże się zazwyczaj z poważnymi wydatkami. Toteż każda możliwość ich zredukowania poprzez okazyjnie kupowane detale wykończenia czy urządzenia jest wartą rozważenia. Należy jednak zachować rozwagę – wnętrze będące zbiorem tego rodzaju elementów, których dobór nie był podporządkowany niczemu innemu niż niska cena, może okazać się niezbyt udane. Tymczasem w sprawieniu, by nasza łazienka nie sprawiała poważniejszych trudności w czyszczeniu, może pomóc nam szereg propozycji. Do najbardziej uciążliwych czynności należy często mycie podłogi – jeśli wiązać się będzie z koniecznością sięgania w trudno dostępne miejsca. Można ten problem wyeliminować poprzez zastosowanie sprzętów podwieszanych. Zabudowa podtynkowa może towarzyszyć umywalce, ale także ustępowi i da się ją wykonać zarówno w zabudowie ciężkiej (ściany murowane), jak i lekkiej. Warto rozważyć także powieszenie wszelkich szafek – powinny ponadto zapewniać tyle miejsca, by niczego nie trzeba było stawiać na podłodze. Dobry do niej dostęp to jednak jeszcze nie wszystko. Nie każde płytki są równie łatwe w czyszczeniu – należy to wziąć po uwagę przy ich wybieraniu, pamiętając jednak także o tym, by nie były jednocześnie zbyt śliskie! Dobrze jest wybierać większe rozmiary – dzięki temu będziemy mieli mniej kłopotliwych w czyszczeniu spoin.

Nowe trendy oszczędzą nam wysiłku

Niektóre dostępne dziś płytki znacznie różnią się od tych, jakie mogliśmy nabyć przed laty. Odpowiednie faktury, duże rozmiary i bardzo niewielkie spoiny powodują, że usuwanie z nich zanieczyszczeń będzie znacznie ułatwione nawet bez specjalnych środków. Jeszcze lepsze są pod tym względem oferowane przez nas panele szklane do łazienki. Dzięki możliwości przygotowania elementów w dokładnie dostosowanym do potrzeb rozmiarze, a także dowolnym kolorze, czy nawet z indywidualnie przygotowaną grafika lub zdjęciem, mamy szansę stworzyć wystrój nie tylko łatwy w utrzymaniu w czystości, ale i charakteryzujący się efektowną, elegancką prostotą. Wszystkie nasze wyroby charakteryzuje niezrównana jakość, dzięki czemu sprostają one trudom wieloletniego użytkowania i będą się prezentować znakomicie. Ileż wysiłku wymaga często wyszorowanie żeliwnej wanny emaliowanej? Warto więc wybierać urządzenia akrylowe, pokryte łatwą w czyszczeniu i farbą proszkową, na której nie osadzają się łatwo ani bakterie, ani kamień. Powłoka taka nie reaguje także z wykorzystywanymi na co dzień środkami chemicznymi. Ponadto, wielu producentów stosuje dziś na swoich różnego rodzaju wyrobach wykończenia hydrofobowe, które ułatwiają spływanie z nich wody. Aby nasza łazienka zawsze mogła zachwycać swoim wyglądem, ale także zapachem, warto upewnić się co do poprawności działania wentylacji – wówczas cały nadmiar wilgoci będzie z niej szybko znikał.