Brudu w kuchni nie da się uniknąć. Jak sprawić, by jego usuwanie było łatwe?

Zachowanie porządku i czystości to jedno z najważniejszych zadań, dzięki którym dobrze się czujemy w wykorzystywanych przez nas przestrzeniach, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Są takie miejsca, gdzie jest to szczególnie ważne, a jednocześnie szczególnie trudne ze względu na ilość wytwarzanych w nim zanieczyszczeń. Należy do nich bez wątpienia kuchnia, w której chcemy nie tylko mieć możliwość bezpiecznego pod względem sanitarnym przygotowywania żywności, ale także po prostu dobrze się czuć.

O wszystkim pomyśl zawczasu

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej sprostać musi szeregowi wymogów. Bardzo istotne są oczywiście te związane z naszymi indywidualnymi upodobaniami – miejsce, w którym spędzać będziemy tyle czasu musi nam się podobać, inaczej będzie po prostu męczące, czy wręcz irytujące. Aspekty te nie mogą jednak dominować – jeżeli urządzimy nasze cztery kąty niefunkcjonalnie, także nie uzyskamy zadowalającego efektu. Ilość wysiłku, jakiego będzie wymagało nieustanne przywracanie go do czystości, także ma znaczenie. Kuchnia, ze względu na znajdujące się w niej wyposażenie, stanowi szczególne wyzwanie i każde jej przeobrażenie może wiązać się ze sporym nakładem sił i środków i trudnościami w korzystaniu z niej. Dlatego wszystkie dotyczące tego aspekty należy dobrze przeanalizować. Na podłogach od wielu lat królują płytki i trudno wskazać lepsze, podobnie dostępne cenowo rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są równie łatwe w czyszczeniu – to powinno być główne kryterium przy wyborze. Np. kamienie, choć wyglądają niekiedy pięknie, mogą wymagać specjalnej impregnacji. Pod tym samym warunkiem sprawdzić się mogą także niektóre gatunki drewna. Jeśli jednak stawiamy na płytki, wybierajmy większe – będzie mniej fug. Często znajdujemy je także na ścianie nad blatem. W wielu nowo zaaranżowanych kuchniach jednak już ich tam nie zobaczymy. Coraz bardziej popularne w tego typu miejscach stają się szklane panele do kuchni. Wyższość tego rozwiązania polega przede wszystkim na braku wspomnianych fug, a także na możliwości naniesienia własnej grafiki, co znacznie podnosi walory estetyczne wnętrza. Oferowane przez nas panele są doskonałe pod każdym względem i nie zawiodą żadnego użytkownika nawet w toku wieloletniego użytkowania.

Dobrze przygotowana przestrzeń do działania

Bardzo ważny jest łatwy w czyszczeniu blat. Kosztowne, ale dobre pod względem nasiąkliwości są np. granitowe. Tani laminowany jednak także nie będzie zły, jeśli tylko warstwa tegoż laminatu będzie odpowiednia. Istotne jest także, by była możliwie gładka. Najmniej kłopotliwe są oczywiście blaty ze stali nierdzewnej. Do niedawna spotykaliśmy je głównie w profesjonalnych kuchniach np. w gastronomii, gdzie estetyka nie miała wielkiego znaczenia, coraz łatwiej jednak znaleźć i taki, który wspaniale będzie wyglądał w kuchni domowej. W utrzymaniu porządku duże znaczenie ma także wyeliminowanie niektórych szczelin – np. między blatem i kuchenką, w czym pomocna jest wbudowana w niego płyta grzewcza. Wielką rolę odgrywa też efektywnie działający okap, dzięki któremu pozbędziemy się z wnętrza nadmiaru wilgoci, ale także roznoszonych w powietrzu cząsteczek tłuszczu. Nawet jeśli uda się skutecznie je usuwać, pamiętajmy, że często my sami dotykamy wielu rzeczy np. mocno tłustymi czy w inny sposób zabrudzanymi rękami. Wybierając meble stawiajmy więc na gładkie, które zawsze łatwiej doczyścić. Niezależne od tego, jak dobrze uda nam się urządzić naszą kuchnię, warto wyrabiać w sobie i innych domownikach nawyk szybkiego usuwania pojawiających się zanieczyszczeń.